Kurutulan Gıda Kavanozlarda Nasıl Saklanır?

Kurutulan Gıda Kavanozlarda Nasıl Saklanır?

03.08.2019
Yiyecekleri büyük miktarlarda satın almak ve kurutucuda kurutmak, yalnızca tasarruf etmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı yiyeceklerin stoklarını tutmanıza da yardımcı olur

Susuz Gıda Mason Kavanozlarda Nasıl Saklanır ?

Yiyecekleri büyük miktarlarda satın almak ve kurutucuda kurutmak, yalnızca tasarruf etmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı yiyeceklerin stoklarını tutmanıza da yardımcı olur.Ancak, yiyeceğin toplu olarak kurutulmasının tek sorunu, yiyeceğin istediğiniz zamana kadar nasıl depolanacağıdır. Mason kavanozları kurutulmuş yiyeceklerinizi uzun süre saklamak ve saklamak için kullanabilirsiniz. Herhangi bir bozulma olmadan güvenlik ve iyi kalite sağlamak için kurutulmuş yiyecekleri bu kavanozlarda uygun şekilde saklamanız ve paketlemeniz gerekir.

01_ Mason Mason'da Susuz Gıda

Yiyecekleri vakumla doldurmanın ve mason kavanozlarının içine saklamanın sayısız yararı vardır. Prosedürün kendisi, vakum kapatıcısının ve saklamak istediğiniz yiyecek türlerinin kullanımına bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ancak, sonuç ve avantajlar, uygun şekilde tamamlandığı takdirde benzer olacaktır. Bazı uygulamalara ihtiyacınız vardır ve zahmetsizce kurutulmuş yiyecekleri mason kavanozlarında saklamak için profesyonelce dönüştürebilirsiniz.

Peki, kurutulmuş gıda mason kavanozlarda nasıl saklanır ?

Aşağıdaki makalede, kurutulmuş meyvelerin, yiyeceklerin orijinal lezzetlerini ve besinlerini koruyarak mason kavanozlarında saklamanın yolunu anlatacağız. Yiyeceklerin doğru şekilde saklanmasında size yardımcı olacak mason kavanozlar hakkında bazı yararlı bilgileri de sizinle paylaşacağız.

Mason kavanozlar nelerdir?

Mason kavanozlar, piyasada çeşitli şekil ve ebatlarda bulunan hava geçirmez kaplardır. Ağız veya kavanozun açıklığının farklı büyüklükleri vardır. Onları normal ve geniş ağız gibi iki standart boyutta alabilirsiniz. Ancak, Gem gibi pek çok ekstra rastgele boyut da vardır; ancak, bu boyutlar için kapaklar ve halkalar bulmak zordur.

Mason kavanozların ebadı 250 ml, 500 ml, 1 Litre ve 2 litre gibi değişebilir. Tüm bu farklı boyutlar arasında, kavanozun şekilleri, kavanozun büyüklüğüne, tarzına ve ağzına göre marjinal olarak farklılık gösterir. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uyan bunlardan herhangi birini satın alabilirsiniz.

Susuz yiyecekleri mason kavanozlarında saklamak için gerekenlerin listesi

Susuz yiyecekleri mason kavanozlarında saklamak için ihtiyacınız olan birkaç şey vardır, örneğin:

  • Mason kavanozları
  • Kurutulmuş gıdalar
  • Su
  • Konserveci
  • maşa
  • Kepçe veya huni

Kuru gıdaları mason kavanozlarında saklama işlemi

Aşağıda, kurutulmuş gıdaların mason kavanozlarında depolanması için adım adım bir işlem uygulanmaktadır:

1) Saklamak istediğiniz yiyecek türünü seçin

Mason kavanozun içinde, kurutulmuş baharatlar, kurutulmuş otlar, kurutulmuş sebzeler ve kurutulmuş meyveler gibi mühürlenmiş yiyecekleri saklayabilirsiniz. Bunları güveçte, çorbalarda ve mezelerde kullanabilirsiniz. Mason kavanozlarda saklayabileceğiniz farklı türde yiyecekler aşağıdadır:

  • Mason kavanozlarda susuz bırakılıp saklanabilecek az sayıda meyve şeftali, elma, ananas, armut, portakal ve daha birçok şeyden oluşur.
  • Kavanozlarda kuru ve saklayabileceğiniz az sayıda sebze yeşil fasulye, domates, mantar, ıspanak, kuşkonmaz, kabak, patates, tatlı patates, havuç, pancar vb.

2) Sızdırmazlık Gıdalarını Düzenlemek ve Doldurma

Kurutulmuş yiyecekleri mason kavanozlarında saklamadan önce, tüm kavanozlarınızı, contalarını ve kapaklarını yıkamayı sağlamalısınız. Suyu tencerenin içine yerleştirin ve mason kavanozları standın üzerine yerleştirin. Şimdi suyu pişirin ve kaynatmayın. Kavanozları, kullanmaya hazır oluncaya kadar sıcak tutmak zorundasınız.

02_ Susuz yemek masasında

Bundan sonra, yatay kapakları bir su kabının içine koyun ve suyu kaynatın. Benzer şekilde, kullanıma hazır oluncaya kadar onları sıcak tutun. Vidanın bantlarını ısıtmaya gerek yoktur.

3) Mason Kavanozların Arıtılması ve Isıtılması

Kurutulmuş yiyecekleri mason kavanozlarının içinde saklarken, hazırlıktan sonra bunları bir kepçe veya huni yardımı ile kurutulmuş yiyeceklerle doldurun. Sıcak Mason kavanozlarını tek tek doldurmak için çıkarmak için konserve maşasını kullanabilirsiniz.

Mason kavanozların içinde hiçbir çeşit hava kabarcığı bulunmadığından emin olmalısınız. Kavanozun üstünde yeterli boşluk bulunmalıdır. Kuru ve temiz bir bez yardımı ile uygun temiz depolama için kavanozun jantlarından fazla yiyecek çıkarmak zorundasınız. Ardından, düz kapağı Mason kavanozun ortasına yerleştirin ve bandı bağlayın. Dolu mason kavanozları tekrar üzerlerine 1 inç su koyacak şekilde konserve kabına koyun. Konserveyi koruyun ve suyu bir defaya kadar kaynatın.

4) Mason kavanozun saklanması

Mason kavanozu, sıcaktan ve güneş ışığından uzak serin bir yerde saklamalısınız. Ama onları dondurmayın. Depolamak için evinizin bodrum katını, kilerini veya dolabını kullanabilirsiniz. Bant kullanmadan onları saklamanız faydalıdır çünkü yiyecekleriniz bozulursa kapağı gevşetir ve kolayca görebilirsiniz.

Mason kavanozları saklamak için en uygun sıcaklık 13 °C ile 18 °C arasındadır. Kavanozu, kapakları paslayabilecek nem ve sudan uzak tutmayı unutmayın.

5) Mason Kavanozların Yeniden Kullanım İçin Kapatılması

Mason kavanozların yanı sıra vida bantlarını da sadece su ve sabunla dikkatlice yıkayarak yeniden kullanabilirsiniz. Yıkamayı ihmal etmiş olabilecek bakterilerden kurtulmak için 20 dakika boyunca kapakları ve kavanozları kaynatmanız gerekir. Mason kavanozları her zaman doğru şekilde yıkamalı ve dezenfekte etmelisiniz, çünkü solda kalan yiyecek bakterileri sizi hasta edebilir.

Kavanozları yıkadıktan ve sterilize ettikten sonra, onları tekrar doldurabilir ve tariflerinizin ihtiyacına göre kaynatın. 

Mason Kavanozların İçindeki Kuru Gıda Bozulabilir mi ?

Eğer kurutulmuş yiyecekleri mason kavanozlarında düzgün bir şekilde saklamıyorsanız, bu durum kurutulmuş yiyeceklerin bozulmasına neden olabilir. Bazı insanlar kavanozları doğru şekilde kapatmaz, bu da yiyeceği de bozar.

Bu nedenle, kurutulmuş yiyecekleri uzun süre mason kavanozlarında saklamak istiyorsanız, doğrudan güneş ışığından veya sıcaktan uzak soğuk ve kuru bir yerde saklamak her zaman yararlıdır. Ayrıca kavanozları nemden ve sudan da uzak tutmalısınız.

Vakum kaplayıcı yardımı ile yiyecekleri mason kavanozların içinde kolayca saklayabilirsiniz. Yiyecekleri uzun süre sakladığınızda meydana gelebilecek bakteri oluşumunun önlenmesi için havanın dışarıda tutulmasına yardımcı olur. Piyasada sayısız vakumlu sızdırmazlık maddesi, günümüzde kavanozun sızdırmazlık elemanlarıyla ve diğer aksesuarlarla kullanabileceğiniz portlarla donatılmıştır.

Son söz

Bu nedenle, yukarıdaki bilgileri okuduktan sonra, artık kurutulmuş meyvelerin mason kavanozlarında nasıl depolanacağının anlaşılır olduğunu umuyoruz. Yiyeceklerin bu kavanozlarda saklanması birkaç avantaja sahiptir, ancak doğru saklama adımlarını izlemezseniz, sizin için pahalı bir işe dönüşebilir.

Kurutulmuş yiyeceklerin mason kavanozlara doğru şekilde hazırlanmasının, kapatılmasının ve depolanmasının onları aylarca veya yıllarca sürebilir hale getirebileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Sadece lezzetli kurutulmuş yiyecekleri değil aynı zamanda tam beslenen yiyecekleri de elde edersiniz.