Et Kıyma Makinelerinin Temizlenmesi

Et Kıyma Makinelerinin Temizlenmesi

16.07.2019
Et Kıyma Makinelerinin Temizlenmesi. Cihazınızı Nasıl Koruyacağınızı, Bakacağınızı ve Saklayacağınızı Öğrenin.

Parçaların Yıkanması ve Temizlenmesi

Herhangi biri öğütücüyü kullandıktan sonra, lavaboya sıcak sabunlu suyla doldurmaya başlayın. Sabun bir antibakteriyel sabun olmalıdır. Bir elektrikli kıyma makinesi kullanılıyorsa, ilk önce parçaları çıkarmadan önce fişini çekmelidir . Bu sırada, burgu, taşlama plakası, kesme bıçağı ve besleme borusunu cihazın gövdesinden çıkarabilirsiniz.

Cihazın parçalarının çoğu, parçaların rengini değiştireceği için bulaşık makinesinde yıkamak için güvenli değildir. Operatörler, her hangi bir parçanın önce bulaşık makinesini kullanıp kullanamayacağını görmek için cihazınızla birlikte verilen kullanım kılavuzunu kontrol etmelidir . Tüm parçaları sıcak, sabunlu suya yerleştirin ve birkaç dakika ıslatmasını sağlayın. Parçaların birkaç dakika ıslanmasına izin vermek, et tortusunun hızlıca çıkmasını sağlar.

Operatör taşlama plakasına ve kesme bıçaklarına dokunup temizlerken, bu parçaların kenarları ellerinizi kesebileceğinden operatör çok dikkatli olmalıdır. Aşındırıcı olmayan yumuşak bir sünger alın ve kesme bıçaklarını ve taşlama plakasını yıkayın.

Besleme borusunun temizlenmesi biraz zor olsa da, etkili bir şekilde temizlemek için biberonun fırçasını kullanarak besleme borusunun içine girebilirsiniz. Tüm parçalar yıkandıktan sonra, sabun artıklarını gidermek için her bir parçayı iyice durulayın, daha sonra yumuşak, kuru bir bez alın ve her parçayı elle kurutun, sonra parçaları bir kenara koyun ve sonra bunların kurumasını bekleyin; kumaşla kurulamayacak ve havayla kurumaya girmeyecek, tüm parçaları etkili bir şekilde kurutuyor.

Cihazdaki motoru temizlemek için, motoru silmek için her zaman temiz ve nemli bir bez kullanın. Motoru asla suya yerleştirmeyin.

Öğütücü Parçalarını Saklama

Öğütücü parçalarını saklamak, onları yıkamak kadar önemlidir. Parçalar bir veya iki saat boyunca havada kuruduktan sonra, gıda sınıfı yağ ve yumuşak bir bez almanız gerekir , sonra tüm parçaları kaplayın. Parçaların yağlanması paslanma veya paslanmaya karşı korunmalarını sağlar. İyice kaplanacak parçaların her biri daha sonra her parçayı ayrı ayrı plastik torbalarla sarın.

Plastik bakkal torbaları parçaları sarmak için mükemmeldir. Ayrıca, plastik torbanın her bir parçasının içine pirinci koymak da çok işe yarar. Parçaların etrafında nem veya nem varsa, pirinç nemi emer ve bu da parçaları kuru, passız ve korozyondan korur.

Şimdi, parçaları güvenli bir şekilde saklayabilecekleri zamandır. Dondurucunuzda yer varsa, o zaman bu parçaları depolamak için ideal bir mekandır. Kullanmaya hazır oluncaya kadar parçalar soğuk kalır ve kesme bıçakları ve öğütme plakaları çok soğuk olduğunda etler arasında sorunsuz bir şekilde öğütürler.

Motor kuru, serin bir yere ve herhangi bir su veya ısı kaynağından uzağa yerleştirilmelidir. Kıyma makinenizi kullanma zamanı geldiğinde, bir çorba kaşığı çamaşır suyu eklenmiş bir galon ılık su kullanmayı düşünün. Tüm parçaları bu suyla yıkayın ve yağı kaldıracak ve parçaları sterilize edecek olan ağartma çözeltisi ile yıkayın.

Bıçakların Bakımı

Bıçakları düzgün bir şekilde korursanız keskinleşir ve taşlamaya hazır kalırlar. Kıyma makinesi kullanan herkes bıçakları her zaman dikkatli bir şekilde kullanmalıdır. Bu parmaklarınızı ve ellerinizi güvende tutar.

Kesme kenarlarını ve taşlama plakalarını ovalamayın. Bu parçalar başka bir parça ile bağlantı kurduğunda, kenarların donmasına neden olabilir.

Kesme bıçakları her kullanımdan ile daha keskin alacak . Zamanla profesyonel olarak keskinleştirilmeleri gerekebilir. Kesme kenarlarını keskinleştirmek istemezseniz, kıyma makinesini satın aldığınız üreticiden her zaman yeni kesici parçaları satın alabilirsiniz.

İnsan asla kenarlarını bileme taşı ile keskinleştirmeye çalışmamalıdır . Sadece bunu yaparak onları mahvedeceksiniz. Kesme kenarlarının keskinleştirilmesi gerektiğinde, en iyi sonucu almak için profesyonelce alabilirsiniz.

Kesme bıçaklarının saklanması gerektiğinde, bunları yumuşak bir beze dikkatlice sarın . Bunları yumuşak bir bezde saklamak kenarların birbirine sürtünmesini önler ve nemin de onlara ulaşmasını önler.

Bıçaklar: Paslanmaz Çelik Vs.

Kıyma makinesinin en önemli bileşenlerinden biri kesme bıçaklarıdır. Bu aletler, cihazın içine konan etleri ve sebzeleri öğütecek olanlardır. En iyi paslanmaz çelik veya çelik hangisidir?

Paslanmaz çelik olanları daha iyi karbon çeliği olanlardan daha performans gösterdiğini . Paslanmaz çelik seçeneği , karbon çelik seçeneğinden üç kat daha uzun sürebilir . Bunlar karbon çeliği oldukça kolay paslanırken nadiren paslanırlar. Paslanmaz çeliğin olumsuz taraflarından biri, bulaşık makinesine koymak için genellikle güvenli olmadıklarıdır.

Cihazınızdaki bıçakları değiştirmeniz gerekiyorsa, aynı zamanda taşlama plakasını değiştiren mal sahibinin de yapılması gerektiği önemle tavsiye edilir. Bu, et cihazında oluşabilecek hasarları önleyecektir.

Sonuç

Bir kıyma makinesi satın aldıktan sonra bakımını yapmak ve bakımını yapmak isteyeceksiniz, bu yüzden çok uzun bir süre ve muhtemelen bir ömür boyu sürecek .

Ne yazık ki, birçok kişi cihazlarının bakım ve temizliği için çaba harcamamaktadır; bu nedenle, mevcut cihazlarını yalnızca birkaç kez kullandıktan sonra yeni bir cihaz satın almak zorunda kalmaktadırlar. Bu sadece yukarıda belirtilen faydalı ipuçlarını takip ederek önlenebilir.

Bu kullanışlı cihazların her sahibi cihazınızla ilgilenir ve bakım yaparsa, et cihazınız her sahibine lezzetli, ev yapımı sosisler, sosisli sandviçler, köfte ve diğer lezzetli kreasyonlar sağlayacaktır.

Kıyma makinesi, her mutfağın sahip olması gereken en çok aranan ve en faydalı cihaz haline gelmeye başlıyor. Bunlar uygun fiyatlı ve bir bakıma aileler için sağlamak daha sağlıklı ve daha lezzetli yemek yapmak , kendi evinizin konforunda.

İhtiyaçlarınız ve tercihleriniz ne olursa olsun, düzgün bir şekilde bakımını yaparsanız ve özen gösterirseniz harika bir şekilde performans gösterecek bu cihazlardan birini bulacaksınız.